Jak unikamy problemów żołądkowych w czasie zawodów ultra?

Jak unikamy problemów żołądkowych w czasie zawodów ultra?

Opracowanie odpowiedniej strategii żywieniowej podczas biegów ultra to proces, który wymaga eksperymentowania i dostosowywania jej do indywidualnych potrzeb.

Znalezienie odpowiedniej kombinacji jedzenia, nawodnienia i termoregulacji w celu uniknięcia problemów jest indywidualne i wymaga prób i błędów, co zajmuje czas. To, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej.

  • Bazujemy na węglowodanach i łatwostrawnych produktach, unikamy pokarmów obciążających żołądek. Do podstawowych produktów zaliczają się napoje bogate w cukry, żele energetyczne, żelki i musy owocowe. W przypadku wyjątkowo długiego wysiłku dodajemy produkty zawierające białko, takie jak batony czy koktajle.
  • W trakcie długich treningów trwających powyżej 1,5 godziny, przeprowadzamy testy i dostosowujemy naszą strategię. Eliminujemy produkty, które nam nie służą lub nie smakują. Dokładnie obliczamy ilości, które będą podstawą naszego planu żywieniowego podczas zawodów.
  • Nawodnienie jest kluczowe, ale zarówno odwodnienie, jak i nadmierna ilość wypitej wody mogą prowadzić do problemów żołądkowych. Dlatego oprócz strategii żywieniowej, opracowujemy plan nawodnienia uwzględniający równowagę elektrolitów, zwłaszcza sodu.
  • Kilka dni przed zawodami unikamy obfitych posiłków, produktów o dużej zawartości błonnika lub potencjalnie drażniących żołądek. Tłusta pizza nie jest dla nas odpowiednią opcją jako „ładowanie węglowodanami”  przed zawodami.
  • Nasza strategia żywieniowa jest zgodna z planem startowym, który w biegach ultra zazwyczaj zakłada niską intensywność. Rozumiemy, że im wyższy poziom wysiłku, tym większe ryzyko problemów żołądkowych.
  • W trakcie zawodów realizujemy strategię żywieniową poprzez jedzenie w małych ilościach i łyczkach. Unikamy spożywania dużej ilości pokarmu w pośpiechu. Nie jemy, także produktów wcześniej nie przetestowanych i nowych.
  • Unikamy jedzenia  na stromych zbiegach, gdy żołądek ulega dużym drganiom  i bieg wymaga pełnej koncentracji.
  • Biegi ultramaratońskie to zawody w jedzeniu i piciu. W przypadku kryzysów, mdłości i problemów, zmuszamy się do spożycia kalorii, ponieważ są one niezbędne by ukończyć nasze ultra wyzwania!
Brak komentarzy
Szukaj